قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / جامعه / ارتباطات / چگونه آینده خود را بسازیم؟

چگونه آینده خود را بسازیم؟

چگونه آینده خود را بسازیم؟

یکی از مواردی که ممکن است همیشه ذهن ما را به خود مشغول کند این است که چگونه آینده خود را بسازیم ؟ آیا همیشه باید این دغدغه و نگرانی با ما باشد؟
در طی یک بررسی که روی هزاران افراد موفق و ناموفق صورت گرفت مشخص شد افراد موفق و ناموفق کاملا متفاوت از هم فکر می‌کنند.

افراد موفق، اغلب به آینده‌ فکر می‌کنند، به این فکر می‌کنند که می‌خواهند به کجا بروند و مقصدشان چیست و چه کارهایی می‌توانند انجام بدهند که به آنجا برسند و سپس تمام تمرکزشان را روی زمان حال و کارهایی که می‌توانند انجام دهند تا به مقصد و هدف شان برسند می‌گذارند.

توجه کنید افراد موفق، به آینده فکر می‌کنند ولی تمرکزشان روی دو چیز است:
– اول روی زمان حال است، یعنی اینکه به گذشته زیاد توجهی نمی‌کنند.
– دوم روی کارهایی که می‌توانند انجام دهند، نه اینکه کارهایی که از عهده‌شان خارج است.


افراد ناموفق به مسائل موجود که با آنها درست به گریبان‌اند و همینطور مسائل و مشکلاتی که ممکن است در آینده برای آنها پیش بیاید فکر می‌کنند، آنها بیشتر مواقع به گذشته فکر می‌کنند و به کارهای اشتباهی که در گذشته مرتکب شدند می‌اندیشند، به چیزهایی فکر می‌کنند که قدرت تغییرشان را ندارند.

گذشته مانند رد یک کشتی در دریا است، همانطور که کشتی در حال حرکت است از خود ردی باقی می‌گذارد، این رد هیچ کمکی به پیش رفتن کشتی نمی‌کند، اصلا قدرتی ندارد که بخواهد کمک کند، پس اگر در گذشته اشتباهاتی مرتکب شده باشید، خودتان را سرزنش نکنید، به آنها قدرت ندهید، سعی کنید حتی توجهی به آنها نکنید، مگر اینکه گذشته خوبی داشته باشید، پیروزی‌هایی به دست آورده باشید که در آن صورت فقط به پیروزی‌ها می‌توانید فکر کنید.

بنابراین اگر می‌خواهیم جزو افراد موفق باشیم یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهیم و شاید یکی از بزرگترین چالش‌های ما این باشد که تمرکزمان را از گذشته و مسائل موجود برداریم و روی آینده، اهداف و خواسته‌هایمان و همینطور روی کارهایی که در زمان حال می‌توانیم انجام دهیم، بگذاریم.


شاید این سوال پیش آید که:
من الان درگیر مسائلی هستم که باید حلشان کنم، چطوری می‌توانم وقتی درگیر چنین مسائلی هستم، به آینده فکر کنم و روی آن تمرکز کنم؟

نکته‌ی بسیار مهم:
افراد موفق هم درگیر مسائل هستند و باید آنها را برطرف کنند و حتی ممکن است مسائل آنها چندین برابر مسائل یک فرد معمول باشد ولی آنها یاد گرفتند که روی آینده و کارهایی که می‌توانند انجام دهند تمرکز کنند.

اگر بخواهید روی مسائل موجود تمرکز کنید، دائم به اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده‌اید فکر کنید، با این کار فقط دارید به مسائل موجود و اشتباهات گذشته قدرت می‌بخشید و آنها کنترل اوضاع را دست می‌گیرند و بیشتر و بیشتر تشدید می‌شوند و طبق قانون تمرکز شما مسائل و مشکلات بیشتر را جذب می‌کنید.

یک کشتی زمانی که می‌خواهد تغییر مسیر بدهد شاید فقط چند درجه سکان را به چپ یا راست بچرخاند و این تغییر آنقدر کم است که حتی ملموس نیست و شاید کسی هم متوجه چنین تغییر مسیری نشود ولی هرچقدر کشتی در مسیر جدید پیش می‌رود، به همان میزان فاصله‌اش با مسیر قبلی بیشتر می‌شود.

این موضوع در مورد ما هم صدق می‌کند، هر چقدر بیشتر روی آینده و کارهایی که در زمان حال می‌توانیم انجام دهید تا به مقصد و هدفمان برسیم، تمرکز کنیم، به همان میزان می‌توانیم از مسیر اشتباه فعلی فاصله بگیریم.


چگونه می‌توانیم روی آینده تمرکز کنیم؟

دکتر ادوارد بنفیلد، استاد دانشگاه هاروارد، ۵۰ سال از عمر خود را به تحقیق در مورد «رهبری و آینده‌نگری» اختصاص داد و نتیجه‌ی این ۵۰ سال تحقیق و پژوهش را اینطور عنوان کرد:

«چشم‌اندازی بلندمدت» مهمترین عامل تعیین کننده موفقیت شخصی و مالی در زندگی است.
از نظر وی، «چشم‌انداز بلندمدت» یعنی اینکه بتوانیم از چند سال قبل به آینده‌ای که هنوز نرسیده، فکر کنیم. یعنی اگر ما یک هدف ۵ ساله انتخاب کنیم و به این فکر کنیم که در ۵ سال بعد به این هدف رسیده‌ایم و تمام نتایجی که با رسیدن به این هدف ۵ ساله به دست می‌آوریم را تصور کنیم، در این صورت ما دارای یک چشم‌انداز بلندمدت ۵ ساله هستیم.

هرچقدر بیشتر به این هدف ۵ ساله فکر کنیم، در لحظه‌ی حال تصمیمات بهتری می‌توانیم بگیریم، و هر چی تصمیمات بهتری بگیریم، به همان میزان اشتباهات و مسائل موجود کاهش پیدا می‌کنند.

تا می‌توانید به این سوالات فکر کنید و روی آنها تمرکز کنید:
– ۵ سال بعد زندگی شما چطور خواهد بود؟
– کجا زندگی خواهید کرد؟
– چه کارهایی انجام خواهید داد؟
– با چه کسانی کار خواهید کرد؟
– چه سبک زندگی خواهید داشت؟
– در چگونه خانه‌ای زندگی خواهید کرد؟
– چه اتومبیلی خواهید داشت؟
– و …

بنابر این ساختن آینده از نگرش ما شروع می‌شود، اینکه چه اهدافی انتخاب کنیم، چه چشم‌اندازی داشته باشیم و روی چه مواردی تمرکز کنیم.

شاد و موفق باشید.

منبع: modirehadaf.com

درباره ی mrrafieipour

محمد رضا رفيعي پور هستم. طلبه اي از بلاد خراسان. شهر مقدس مشهد و حريم حرم رضوي منزل من است. افتخارم اين است كه در جوار مضجع تابناك امام رئوف حضرت علي ابن موسي الرضا ساكن شدم. آرزويم هم اين است كه اين افتخار در آخرت نصيبم شود و هم نشين امام رئوف و آباء و اجداد طاهرين و فرزندان طاهرينش گردم.

مطلب پیشنهادی

تنبلی در سال جدید موقوف

هرچه زودتر تنبلی را كنار بگذارید و فكری برای انجام كارهای خود بكنید   اگر …

۵ کاری که افراد موفق دنیا قبل از ساعت ۸ صبح انجام می‌دهند

استفاده کردن از ساعات اولیه صبح، درست قبل از کار، شاید کلید زندگی و کار …

شخصيت شناسی از روی رنگ چشم ها

اگر بتوانیم شخصیت افراد را پیش از داشتن رابطه با آنها بشناسیم و یا حداقل …

كنترل محيط مطالعه

 يك مكان معين را براي مطالعه كرن تخصيص دهيد. آيا شما مكاني را در اختيار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *